Linux ve Windows Arasındaki Farklar

Çıktığı ilk günden beri daha performaslı olan Linux son senelerde daha kullanıcı dostu ve olmak anlamında önemli adımlar attı. Bir zamanlar ortalama bir kullanıcıyı korkutan Linux, artık çok daha rahat, güvenli ve ücretsiz kullanılabilir bir alternatif sunuyor. Windows’dan Linux’a geçmeyi düşünenlerdenseniz, aşağıdaki farklara bakarak karar verebilirsiniz.

 

 

 

Linux Windows
Nedir? Özgür ve Açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş POSIX (Unix için taşınabilir işletim sistemi arabirimi) uyumlu bir işletim sistemidir. Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemi ailesidir.
 

Maliyet

Linux özgür yazılım ürünleri gibi ücretsiz olarak dağıtılır. Özelleştiririlerek belirli bir ücret karşılığı da satılabilir. Özelleştirilerek dağıtılan Linux türevlerine dağıtım denir. Ücretli linux dağıtımlarının hemen hepsi Windows karşılıklarından ucuzdur. Masa üstü kullanım için sadece işletim sistemi $200 civarıdır. Öğrenciler için bazı indirimler vardır. Sunucu sistemlerde bu rakamlar ihtiyaca göre artmakla birlikte $2000 cıvarı ücretleri vardır.
 

Kullanıcı Profili

Her yaştan ve bilgi seviyesinden kullanıcılar için uygundur. Her yaştan ve bilgi seviyesinden kullanıcılar için uygundur.
Üreticisi ve Destek Linux işletim sistemi Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Çekirdek geliştirme ekibinin başında hala o vardır. Dünyanın hemen yer yerinden binlerce geliştirici katkı vermektedir. Ücretli ya da ücretsiz destek alınabilmektedir. Microsoft tarafından üretilmiştir. Birkaç yüz geliştirici tarafından geliştirilmeye devam etmektedir. Ücretli destek alınabilir.
Güvenlik Linux işletim sisteminde 60-100 arası virüs yazılmış olmasına karşın. Gelişen teknolojisi ile bugün bilinen bir virüs Linux’a zarar verememektedir. Windows işletim sistemi için yazılmış 100.000’den fazla virüs bulunmaktadır. Bunlardan korunmak için alınacak yazılımlar $80-$400 arası maliyetlerle piyasada satılmaktadır.
Donanım Gereksinimi Linux her türlü donanım için optimize edilerek çalıştırılabilir. Minimum donanım gerekleri ise oldukça düşüktür. Windows yüksek performaslı donanımlar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle her türlü donanım üzerinde çalışmayabilir.
Dil Desteği Türkçe dahil hemen her dili desteklemektedir. Türkçe dahil hemen her dili desteklemektedir.
Kaynak Kod Açık kaynak kodludur. İstediğiniz gibi kod üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Kapalı kaynak kodludur. Hiçbir değişiklik yapamazsınız.
Lisanslama GNU/Özgür lisanslama modelidir. Microsoft’a aittir. Hiçbir değişiklik yapamazsınız. Bilgisayarınızın göreceği zarardan ya da yazılımdaki sorunlardan dolayı Microsoft’u suçlayamazsınız. Olası sorunların düzeltilmesi için ücret ödemelisiniz.
Güncelleme Merkezi ve yerel bir çok güncelleme methodunu destekler. Hazır güncelleme paketleri olduğu gibi kaynak koddan da bir yazılımı derleyerek hatta sadece gerekli bileşenleri ile sistemi güncellemek mümkündür. Microsoft güncelleme servisi ile güncellenebilir. Üçüncü taraf üreticilerin geliştirdiği yazılımlar güncelleme desteği dışındadır ve ayrıca yönetilmesi gerekir.
Donanım Donanım üreticileri tarafından geliştirilen sürücüleirn dışında donanım teknik tablolarını yayınladıkları durumda geliştiriciler tarafından da sürücüler geliştirilmektedir. Sadece donanım üreticileri tarafından geliştirilen sürücüler mevcuttur. Ancak yaygın bir donanım desteği vardır.
Yapılandırma Yapılandırmalar ayrı metin dosyalarında tutulur. Bu sayede yönetilmesi kolaydır. Bir yerdeki arıza başka bir yeri etkilemez. Windows Kütüğü (Registry) adı verilen bir yapıda tutulur. Bu dosyanın bozulması tüm sistemi çalışamaz hale getirir.

Hizmetlerimiz

Nasıl yardımcı olabliriz?

BT konularında soru ve sorunlarınız için her konuda danışabilmek için bir telefon kadar uzağınızdayız.